Wiele firm coraz chętniej podchodzi do tematu wprowadzenia pracy zdalnej na stałe w swojej organizacji, jednak nie każdy pracodawca jest zwolennikiem tego rozwiązania. W poniższym artykule wyjaśnimy czym tak na prawdę jest praca zdalna i spróbujemy wyjaśnić czy może być ona równie efektywna jak ta z biura.
Czym jest praca zdalna?
Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi do głowy, gdy ktoś mówi o pracy zdalnej to praca z domu. Jednak czy zawsze praca zdalna wiąże się z home office? Niekoniecznie. Parafrazując różnorakie definicje tego typu pracy, jest to świadczenie usług dla pracodawcy poza siedzibą firmy i dostarczanie wyników przez internet. Biorąc pod uwagę takie wyjaśnienie pojęcia możemy śmiało stwierdzić, że praca zdalna to nie tylko home office, ale również praca z kawiarni, czy nawet coworkingu. Jednak czy istnieją sposoby, aby praca wykonywana zdalnie była tak samo lub nawet bardziej efektywna niż praca w siedzibie firmy? Co zrobić, żeby z 8 godzin pracy nie zmieniło się to w 12?
Godziny pracy
Praca zdalna pozawala bardzo często na dowolność w zarządzaniu czasem pracy. Nie zawsze musi to być typowe dla wielu firm 8-16. Oczywiście, jeśli Twoja praca polega na obsłudze klienta to godziny aktywności zawodowej należy dopasować do polityki firmy w zakresie „customer care”, w momencie, gdy nad projektem współpracujesz z całym zespołem, również należy dopasować godziny pracy do pracy całego zespołu. Jednak często, gdy wykonujesz jakieś zadania indywidualne lub wystąpi nagła sytuacja życiowa (np. wizyta z dzieckiem u lekarza) to ten czas można sobie dopasować i często „odrobić” te godziny w późniejszym czasie. Najważniejsze, żeby godziny pracy były zgodne z Twoim rytmem dobowym i z pracą zespołu czy firmy. Trzeba też pamiętać, że praca zdalna to nie praca przez całą dobę – tak, jak wychodząc z firmy zamykamy komputer i „zapominamy” o pracy, tak po dniu pracy zdalnej też należy się od niej odciąć – jest to szczególne ważne, aby zachować balans pomiędzy życiem prywatnym a pracą.
Samoorganizacja
Praca zdalna wymaga sporego zorganizowania. Nie tylko w kwestii godzin pracy. Jeśli pracujesz z domu to dobrze jest mieć wyznaczone miejsce tylko i wyłącznie do pracy, mieć przygotowane wcześniej posiłki (Tak, żeby w ciągu dnia nie poświęcać czasu pracy na gotowanie) i ubrać się tak, jakbyśmy mieli wyjść z domu na spotkanie z klientem. Dobrze jest też prowadzić listę zadań, tak, żeby nawet jeśli któryś z domowników nas rozproszy, nie zapomnieć o niczym.
Praca z domu wymaga organizacji czasu w trochę inny sposób niż praca z biura, jednak każda z tych form wymaga od nas dyscypliny, ustalenia planu dnia, umiejętności nadawania priorytetu zadaniom. To prowadzi do głównego pytania – czy praca zdalna jest efektywna?
Efektywność pracy zdalnej
I czy może ona być bardziej lub mniej efektywna od pracy z biura? To oczywiście zależy od naszych osobistych preferencji – jeśli cenisz ciszę i spokój i w innych warunkach ciężko Ci się skupić, a w domu grasuje Ci 2-letnie dziecko, to może być ciężko w 100% poświęcić się pracy. Jednak efektywność zależy od naszej organizacji, upodobań i umiejętności zaplanowania działań, a nie od miejsca, w którym obowiązki wykonujemy.